adsense

20 Şubat 2017 Pazartesi

Zikir Nedir?


ZİKİR NEDİR?

Anmak, hatırlamak, yâd etmek manâlarına gelmektedir. Allah'ın isim ve ünvanlarının bir arada tekrar edilmesiyle de zikir yapılabilir. Aynı zamanda, Allah'ın tek başına veya topluca anılması şeklinde de ifade edilebilir.

Cenabı Hak (c.c.) Kuran'da birçok ayette kullarından kendisini zikretmelerini ve tefekkür etmelerini istemektedir.

“Biz Onlara Zikri, Kuranı Verdik, Fakat Onlar Zikirlerinden Yüz Çevirdiler” ayetinde buyurulduğu üzere zikir kurandır ve kuranı hayata tatbik etmektir,bunun dışında uydurulmuş tüm zikir ve ibadet modelleri şirktir, bidattır, Allaha akıl vermektir,kim bu zikrin dışında başka bi modele uyarsa Allaha ortak koşmuş demektir.

“Onlar ayakta iken de,otururken de ve yanları üzerlerine yatarlarken de Allah Teala’yı zikrederler ve göklerin ve yerin yaratılışı hakkında tefekkürde bulunurlar.Ey Rabbimiz! Sen kimseyi önemsiz bir şey için yaratmadın, Sen en üstünsün biz inananları azabından koru…”

“Birçok erler ki, onları ne bir ticaret ne de bir alım satım Allah Teala’nın zikrinden ve namazı hakkıyla kılmaktan ve zekatı vermekten alıkoymaz.Onlar,kalplerin ve gözlerin muzdarip olacağı bir günden korkarlar.”

Biz onlara zikri,kuranı verdik,fakat onlar zikirlerinden yüz çevirdiler ayetinde buyurulduğu üzere zikir kurandır ve kuranı hayata tatbik etmektir,bunun dışında uydurulmuş tüm zikir ve ibadet modelleri şirktir,bidattır,Allaha akıl vermektir,kim bu zikrin dışında başka bir modele uyarsa Allaha ortak koşmuş demektir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder